Cégalapítás

Gazdasági társaság létrehozásáról – akár határozott, akár határozatlan időre – a személyek létesítő okiratban szabadon rendelkezhetnek, amiben a jogi személy szervezetét és működési szabályait maguk állapíthatják meg.

Ez a szabadság még arra is kiterjed, hogy a Ptk. rendelkezéseitől eltérjenek kivéve abban az esetben ha ezt a jogszabály kifejezetten tiltja vagy az eltérés a jogi személy hitelezőinek, munkavállalóinak vagy a tagok kisebbségének jogait nyilvánvalóan sérti, vagy a jogi személyek törvényes működése feletti felügyelet érvényesülését akadályozza.

A gazdasági társaság cégbírósági nyilvántartásba vétellel jön létre. A létesítő okirat minimális tartalmi elemei körében meg kell határozni

  • a jogi személy nevét;
  • a jogi személy székhelyét;
  • a jogi személy célját vagy fő tevékenységét;
  • a jogi személyt létesítő személy vagy személyek nevét, valamint azok lakóhelyét vagy székhelyét;
  • a jogi személy részére teljesítendő vagyoni hozzájárulásokat, azok értékét, továbbá a vagyon rendelkezésre bocsátásának módját és idejét; és
  • a jogi személy első vezető tisztségviselőjét.

A létesítő okiratot közjegyzői okiratba vagy ügyvéd, illetve valamelyik alapító jogtanácsosa által ellenjegyzett magánokiratba kell foglalni.

A társaság neve

A névnek olyan mértékben kell különböznie a korábban nyilvántartásba vett más jogi személy elnevezésétől, hogy azzal ne legyen összetéveszthető, valamint a név nem kelthet a valósággal ellentétes látszatot. A jogi személy típusára vagy formájára vonatkozó elnevezést a névben fel kell tüntetni.

Székhely

A jogi személy székhelye a jogi személy bejegyzett irodája, ahol biztosítania kell a részére címzett jognyilatkozatok fogadását és iratainak elérhetőségét. Ha a társaság székhelye nem azonos a társaság központi ügyintézésének helyével, a létesítő okiratban a központi ügyintézés helyét is meg kell jelölni.
A létesítő okiratban a társaság telephelyét és fióktelepét fel kell tüntetni, ha annak a nyilvántartásba való bejegyzését a társaság kéri.

Tevékenységi kör

Minden olyan tevékenység folytatható, amelyet jogszabály nem tilt vagy nem korlátoz. Ha jogszabály valamely gazdasági tevékenység gyakorlását hatósági engedélyhez köti, a társaság e tevékenységet a jogerős hatósági engedély alapján kezdheti meg.

Jogszabály által képesítéshez kötött tevékenységet a gazdasági társaság akkor végezhet, ha az e tevékenységben személyes közreműködést vállaló tagja, vagy a társasággal munkavégzésre irányuló polgári jogi vagy munkajogi jogviszonyban álló legalább egy személy a képesítési követelménynek megfelel.

A vagyoni hozzájárulás

Az alapító vagy tag az alapításakor vagy a tagsági jogok keletkezésének más eseteiben köteles vagyoni hozzájárulást teljesíteni. A teljesített vagyoni hozzájárulást vagy annak értékét nem lehet visszakövetelni.

A vagyoni hozzájárulás tárgya és mértéke

Az alapító vagy a tag által a jogi személy rendelkezésére bocsátott vagyon pénzből és nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásból állhat. Nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásként az alapító vagy a tag dolog tulajdonjogát vagy vagyoni értékű jogot ruházhat át a jogi személyre. Ha a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulás átruházáskor fennálló értéke nem éri el a létesítő okiratban megjelölt értéket, a különbözet megfizetését a jogi személy az átruházástól számított öt éven belül követelheti a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulást szolgáltató személytől.

A társaság bejegyzése

A létesítendő társaság nyilvántartásba való bejegyzése iránti kérelmének benyújtására a jogi személy képviseletére kijelölt személy köteles. Gazdasági társaság alapítását a létesítő okirat közjegyzői okiratba foglalásától vagy ügyvédi vagy jogtanácsosi ellenjegyzésétől számított harminc napon belül be kell jelenteni a nyilvántartó bíróságnak. A cégbejegyzési kérelem benyújtója legkésőbb az adószám megállapítását követő munkanapon a cég nevét, székhelyét, cégjegyzékszámát, adószámát, valamint statisztikai számjelét tartalmazó elektronikus tanúsítványt kap.

A cégbejegyzésre irányuló eljárás illetéke

  • zártkörűen működő részvénytársaság, korlátolt felelősségű társaság esetében 100 000 forint,(egyszerűsített eljárás esetén 50000 forint),
  • a szociális szövetkezet, a közérdekű nyugdíjas szövetkezet, a korlátolt felelősségű társaság, az egyéni cég, a közkereseti társaság és a betéti társaság bejegyzésére irányuló eljárás illetékmentes,
  • egyéb jogi személy esetén 100 000 forint.